Lądek Zdrój i okolice

 

Lądek Zdrój to najstarsze uzdrowisko w Polsce, którego historia sięga XIII wieku,

czemu miasto zawdzięcza liczne atrakcje historyczne i turystyczne.

 

Poniżej znajdą Państwo listę najistotniejszych atrakcji Lądka:

STACJA NARCIARSKA LĄDEK ZDRÓJ

jest niewielkim ośrodkiem narciarskim położonym na północnych stokach Trojaka. Wyciąg znajduje się na wysokości 600 m, a różnica poziomów między początkiem, a końcem stoku wynosi 100 m. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowano trzy trasy zjazdowe.

www.narty.ladek.pl

ARBORETUM

jest to najwyżej usytuowane arboretum w Polsce, około 475-500 m n.p.m. Dogodne warunki klimatyczne i glebowe tworzą specyficzny mikroklimat, sprzyjający rozwojowi ponad 250 gatunkom i odmianom drzew i krzewów pochodzących z całego świata.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY NARODZENIA NMP

barokowa budowla z nawą sklepioną kolebkowo z lunetami, na sklepieniu umieszczono freski
W. Reinch. Cenne rzeźby figuralne z warsztatu najwybitniejszego rzeźbiarza Ziemi Kłodzkiej, Michała Klahra (Grupa Ukrzyżowania) i jego syna Ignacego (ambona, rokokowy konfesjonał).

FIGURA TRÓJCY ŚWIĘTEJ

figura znajduje się w centralnym miejscu rynku, nieopodal Ratusza. Figura autorstwa Michała Klahra (jego ostatnie dzieło) powstała w latach 1739 – 1741, wykonana została w piaskowcu.

KAPLICA ŚW. JERZEGO

kaplica czynna jest okresowo, obejrzeć w niej można freski przedstawiające dzieje życia i śmierci patrona zarówno samej kaplicy, jak i całego miasta.

MOST ŚW. JANA

dwuprzęsłowy, gotycki most, który  oparł się wszystkim powodziom. Figura św. Jana Nepomucena z 1709 r. jest w miarę dokładną kopią figury z mostu Karola w Pradze i należy do najstarszych na Śląsku.

ZAKŁAD PRZYRODOLECZNICZY „WOJCIECH”

budowla wzniesiona w 1680 r., a w latach 1878-1880 przebudowana w stylu neobarokowym. Wzorem dla budowniczych była łaźnia turecka w Budzie. Jest to najokazalszy i najstarszy obiekt balneologiczny w uzdrowisku.

RUINY ZAMKU KARPIEŃ

ruiny znajdują się na szczycie Karpiaka (758 m n.p.m.).

Okolice Lądka Zdroju

Lądek Zdrój dzięki swojemu położeniu w sercu Kotliny Kłodzkiej może zaoferować turystom
liczne inne atrakcje takie jak:

JASKINIA RADOCHOWSKA

jedna z najciekawszych jaskiń w Sudetach, można ją zwiedzać z przewodnikiem. Trasa do zwiedzania ma ok. 300 metrów, a łączna długość korytarzy to ponad 500 metrów. W jaskini znajduje się efektowne jeziorko, w którym żyją niezwykle rzadkie skorupiaki – studniczki tatrzańskie. W jaskini zamieszkują też nietoperze, a ze względu na cenne walory przyrodnicze jaskinia uznana została za Pomnik Przyrody. Część trasy trzeba pokonać przeciskając się przez ciasne szczeliny. Zwiedzanie jaskini jest w pełni bezpieczne, także dla małych dzieci.

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA W KLETNIE

najdłuższa jaskinia położona po polskiej stronie Sudetów, odkryto ją przypadkowo w roku 1966 podczas eksploatacji kopalni marmuru. Rozłożone horyzontalnie korytarze mają łączną długość ok. 3 km i znajdują się na 3 poziomach. Trasa turystyczna, która udostępniona jest dla turystów liczy około 360 m, przy czym można na niej zobaczyć około 500 m jaskini. W jaskini nie można dotykać szaty naciekowej, a ze względu na konieczność utrzymania specyficznego mikroklimatu wewnątrz jaskini grupy zwiedzających mają maksymalnie 15 uczestników.

KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU

kopalnia nie działa od 1962 roku, kiedy to z niewyjaśnionych dotąd przyczyn "odgórnym zarządzeniem" zakończono działalność górniczo-hutniczą w Złotym Stoku. Na przestrzeni całego okresu wydobywczego, tj. w ciągu ponad 700 lat, wydobyto w Złotym Stoku ok. 16 ton czystego złota. Okres opuszczenia kopalni trwał 35 lat. W końcu postanowiono, że niektóre korytarze warto udrożnić i udostępnić dla ruchu turystycznego. W 1996 roku (po 5 latach prac) uruchomiono Podziemną Trasę Turystyczną "Kopalnia Złota". Do tej pory udało się udostępnić: "Sztolnię Gertuda" , "Sztolnię Czarną Górną" z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem (8 m wysokości) oraz „Sztolnię Czarną Dolną” – najnowszy odcinek, udostępniony do zwiedzania od 2008 roku.

STACJA NARCIARSKA CZARNA GÓRA

nowoczesny ośrodek narciarski powstały w 1996 roku. Czarna Góra jest przepięknym szczytem (1205 m n.p.m.) unoszącym się nad Stroniem Śląskim, który leży w Masywie Śnieżnika. Stacja narciarska Czarna Góra może pochwalić się ponad ośmioma kilometrami nartostrad, a także kilkunastoma wyciągami. Zawsze dogodne warunki na nartostradach, utrzymane są dzięki sztucznemu naśnieżaniu. Ponadto  Czarna Góra oferuje zarówno proste zjazdy dla początkujących i młodych narciarzy, jak również bardzo zaawansowane i extremalne trasy dla wyrafinowanych snowboardzistów i profesjonalnych narciarzy.

KOPALNIA URANU W KLETNIE

kopalnia działała w latach 1948-1953, w przeszłości prowadzono w niej wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów – m.in. fluoryt, ametyst, kwarc.

TWIERDZA W KŁODZKU

dobrze zachowana twierdza będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Powierzchnia twierdzy wynosi ponad 30 hektarów. W skład jej kompleksu wchodzą: twierdza główna, fort posiłkowy Owcza Góra, obwarowania miejskie (fragmentaryczne) oraz umocnienia polowe. W 1960 twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. W 1970 na twierdzy nakręcono część zdjęć do ostatniego odcinka serialu Czterej pancerni i pies – odcinek Dom. Obecnie dostępna dla turystów wraz z odcinkiem trasy podziemnej wynoszącej około 1 km. Od 2006 roku na Twierdzy Kłodzkiej działa grupa rekonstrukcyjna. Grupa odtwarza żołnierzy 47 regimentu piechoty pruskiej z 1806 roku. Pod koniec sierpnia 2006 roku, po raz pierwszy odbyły się Dni Twierdzy Kłodzkiej, których stałym punktem jest rekonstrukcja bitwy z okresu wojen napoleońskich.

OGRÓD BAJEK W MIĘDZYGÓRZU

niewielki ogród malowniczo położony na stromym zboczu Lesieńca, na wysokości 700 - 710 m n.p.m. Zgromadzone liczne okazy ozdobnych roślin ogrodowych oraz typowo górskich, są tłem dla wykonanych w większości z korzeni i konarów drzew, a także kamieni oryginalnych motywów baśniowych tj. figurek, totemów, domków, altanek i innych. Ogród Bajek położony jest w pobliżu czerwonego i przy żółtym szlaku prowadzącym z Międzygórza do Sanktuarium na Górze Iglicznej.

SKANSEN „GOTWALDÓWKA”

w Kątach Bystrzyckich – Kąty Bystrzyckie nr 23 to zabytkowy zespół gospodarski. Nazwa pochodzi od nazwiska dawnego gospodarza obiektu. W skansenie można między innymi obejrzeć wystawy: „Sudety w grafice Ericha Fuchsa”, a także „Śląskie koronki babcinego kufra”.

GÓRY STOŁOWE

wschodnia część Gór Stołowych wraz ze Szczelińcem Wielkim położona jest w powiecie kłodzkim.
W 1993 na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Góry te posiadają wyraźnie spłaszczone wierzchołki i strome stoki. Pod względem budowy geologicznej są to jedyne w Polsce góry płytowe. Odwiedzając Góry Stołowe warto zobaczyć m.in.: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Białe Skały, Skalne Grzyby, Adršpašsko-Teplické skály oraz Wielkie torfowisko Batorowskie.

Serdecznie zapraszamy do Lądka Zdroju!

 

czytaj więcej ...

Zadzwoń: +48 74 811 03 05

Pensjonat CK Kalina**** w Lądku Zdroju, ul. Parkowa 25, tel. +48 74 811 03 05, email: recepcja@ck-kalina.pl